Pages

Subscribe:

Saturday, 7 April 2012

3 metabolička puta (energetska sustava)


Postoje tri glavna energetska sustava koji pokreću sve ljudske aktivnosti. Gotovo sve promjene koje se događaju u tijelu zbog vježbanja, odnose se na zahtjeve koji se stavljaju ovim energetskim sustavima. Nadalje, učinkovitost bilo kojeg fitness režima u velikoj mjeri može biti vezana za njegovu sposobnost da izazove odgovarajući poticaj za promjene unutar tih triju energetskih sustava.


Energija dolazi aerobno kada se koristi kisik za metaboliziranje hrane te oslobađanje te iste energije. Aktivnost je aerobna kada je većina potrebne energije derivirana aerobno. Ove aktivnosti su obično veće od devedeset sekundi u trajanju i uključuju aktivnosti niske do umjerene snage i intenziteta. Primjeri aerobne aktivnosti uključuju trčanje na pokretnoj traci dvadesetak minuta, plivanje jednan kilometar, i gledanje TV-a.

Energija dolazi anaerobno kada je energija oslobođena u nedostatku kisika. Aktivnost je anaerobna kada je većina potrebne energije potrebne derivirana anaerobno. Ove aktivnosti su manje od dvije minute u trajanju i uključuju aktivnosti umjerenog do visokog intenziteta ili snage. Postoje dva takva anaerobna sustava, fosfatogeni (fosfatokreatinski) sustav i sustav mliječne kiseline (glikolitički). Primjeri anaerobne aktivnosti uključuju sprintanje na 100 metara, čučnjeve, i zgibove.

Aerobni trening donosi prednosti kardiovaskularnoj funkciji i smanjuje masne naslage. To je svakako od velike koristi. Aerobno kondicioniranje omogućuje nam da se treniramo umjerenim ili niskim intenzitetom dulje vrijeme. To je vrijedno za mnoge sportove. Sportaši koji pretjerano aerobno treniraju gube mišićnu mase, snage, brzine i snage. To je uobičajeno vidljivo kod maratonaca s okomitim odrazom od nekoliko cm i bench pressom ispod prosjeka za većinu sportaša. Aerobna aktivnost slabi anaerobni kapacitet. To nije dobro za sportaša ili pojedinca kojeg zanima ukupna kondicija i optimalno zdravlje.

Anaerobna aktivnost također koristi kardiovaskularnoj funkciji i smanjuje tijelesnu mast. Anaerobna aktivnost je jedinstvena u mogućnosti da dramatično poboljša eksplozivnost, brzinu, snagu i mišićnu masu. Možda najvažniji aspekt kod anaerobnog kondicioniranja jest taj da anaerobna aktivnost neće negativno utjecati na aerobni kapacitet! U stvari, pravilno strukturirana anaerobna aktivnost može se koristiti da se razvije vrlo visoka razina aerobnog fitnessa bez gubitka mišićne mase koji se događa kod aerobnog vježbanja velikog opsega!

Anaerobni vs. aerobni sportaš

Košarka, nogomet, gimnastika, boks, plivanje na 400 metara, odbojka, hrvanje, dizanje utega…sve su to sportovi koji zahtijevaju većinu treninga provedenog u anaerobnoj aktivnosti. Dugoprugaši i ultra-izdržljivi trkači, cross-country skijaši…su s druge strane sve sportaši koji zahtijevaju aerobni trening na razinama koje proizvode rezultate neprihvatljive drugim sportašima ili osobama koje zanima ukupna kondicija i optimalno zdravlje.

CrossFit pristupa uravnoteženo anaerobnom i aerobnom vježbanju na način koji je u skladu s ciljevima sportaša/pojedinca. CrossFit propisuje odgovarajuće specifičnosti, progres, varijaciju, i oporavak.

0 komentari:

Friends